Vranë 20 persona dhe plagosën 18 të tjerë/ Shteti Islamik merr përgjegjësinë e sulmeve në Kabul

Azia

Vranë 20 persona dhe plagosën 18 të tjerë/ Shteti Islamik merr përgjegjësinë e sulmeve në Kabul

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 00:19
Foto ilustrim

Grupi militant i Shtetit Islamik (IS) ka marrë përsipër ditën e sotme përgjegjësinë për shpërthimin vdekjeprurës në zonën rezidenciale shiite në kryeqytetin e Afganistanit Kabul, ku mbetën të vrarë 8 persona dhe u plagosën 18 të tjerë.

“Shpërthimi ndodhi në një vend të mbushur me njerëz”, tha Khalid Zadran, zëdhënësi i policisë së qytetit.

Grupi militant i linjës së ashpër ka marrë përsipër sulmet e fundit, kryesisht ndaj komunitetit pakicë shiite.

Degët e IS që operojnë në Afganistan që nga viti 2014, shihet si sfida më serioze e sigurisë e vendit që kur talebanët morën kontrollin e vendit në gusht të vitit të kaluar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat