Koreja e Veriut shkatërron objektet në malin Kumgang

Azia

Koreja e Veriut shkatërron objektet në malin Kumgang

Më: 8 gusht 2022 Në ora: 19:16
Foto ilustrim

Qeveria e Koresë së Veriut po shkatërron një hotel lundrues në malin Kumgang, i cili dikur festohej si simbol i paqes midis dy Koreve.

Kumgang, emri i të cilit në gjuhën koreane do të thotë "diamant", ka qenë vendi i momenteve të rralla të pajtimit mes qytetarëve të dy vendeve, të cilat teknikisht janë ende në luftë.

Një zyrtar nga Ministria e Unifikimit të Koresë së Jugut tha për CNN se ata kishin parë atë që dukej të ishte "aktivitet çmontues" në shumë vende në malin Kumgang.

Disa muaj më parë, raporte të pakonfirmuara sugjeronin se ndërtesat në kompleks ishin prishur.

Bujtina Onjongak, e vendosur në rrëzë të malit Kumgang, është një vend ku mblidheshin familje të ndara nga jugu dhe veriu.

Zyra e Hyundai Asan në Kumgang thuhet gjithashtu se është shkatërruar këtë javë.

Një kompani koreano-jugore ishte përgjegjëse për menaxhimin e zonës turistike.

Përveç kësaj, Koreja e Veriut filloi çmontimin e hotelit të famshëm Haegumgang në prill.

Hoteli luksoz që "lundronte mbi Reefin e Madh të Barrierës së Australisë" u zhvendos në Kumgang dhe u hap për turistët në vitin 2000.

Zyrtari tha gjithashtu se ata po monitorojnë nga afër nëse Koreja e Veriut do të shkatërrojë Qendrën e Ribashkimit të Familjes Kumgang dhe Qendrën Komunale, duke shtuar se ky informacion ende nuk mund të konfirmohet.

Resorti Kumgang, i vendosur rreth 30 minuta në veri të Zonës së Çmilitarizuar Koreane (DMZ), operohej bashkërisht nga Koreja e Jugut dhe Koreja e Veriut.

Koreja e Veriut thuhet se planifikon të zëvendësojë të gjitha strukturat në malin Kumgang me të reja, duke sinjalizuar potencialisht se qeveria e tyre planifikon të menaxhojë dhe kontrollojë resortin pa asnjë ndihmë nga fqinji i saj jugor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat