Egjipt: Të paktën 41 të vdekur nga një zjarr në kishë

Azia

Egjipt: Të paktën 41 të vdekur nga një zjarr në kishë

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 15:18
Foto ilustrim

Të paktën 41 vetë humbën jetën dhe 45 u plagosën nga një zjarr brenda një kishe në qytetin egjiptian të Gizës të dielën.

Zjarri i shkaktuar nga një masë elektrike shpërtheu gjatë meshës ndërsa 5000 njerëz ishin mbledhur në kishën koptike Abu Sifin në lagjen Imbaba, thanë burimet e sigurisë.

Zjarri bllokoi një hyrje të kishës, duke shkaktuar kaos, thanë ata, duke shtuar se shumica e të vdekurve ishin fëmijë.

“Besimtarët po mblidheshin në katin e tretë dhe të katërt, dhe ne pamë tym që vinte nga kati i dytë. Njerëzit nxituan të zbrisnin shkallët dhe pengonin njëri-tjetrin," tha Yasir Munir, një besimtar.

"Më pas dëgjuam një zhurmë, shkëndija dhe zjarr që dilnin nga dritarja," tha ai, duke thënë se ai dhe vajza e tij ishin në katin e parë dhe mundën të shpëtonin.

Giza është qyteti i dytë më i madh i Egjiptit.

"Shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta për familjet e viktimave të pafajshme," tha presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi në një postim në Twitter./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat