​Mianmar: Nxënësit vriten në shkollë

Azia

​Mianmar: Nxënësit vriten në shkollë

Më: 19 shtator 2022 Në ora: 16:38
Foto ilustrim

Të paktën gjashtë nxënës u vranë dhe 17 u plagosën kur helikopterët ushtarakë qëlluan në një shkollë në Mianmar, raportuan sot mediat lokale dhe dëshmitarët okularë.

Ushtria, megjithatë, tha se hapi zjarr sepse kryengritësit po përdornin ndërtesën për të sulmuar forcat e saj.

Dhuna në Mianmar filloi pasi ushtria përmbysi qeverinë në fillim të vitit të kaluar.

Sipas raportimeve të mediave lokale, helikopterët ushtarakë hapën zjarr ndaj një shkolle të vendosur në një tempull budist në fshatin Let Jet Kone, në rajonin qendror Sagaing.

Qeveria në hije e Mianmarit, e njohur si Qeveria e Unitetit Popullor, ka fajësuar juntën ushtarake për sulmet në shkolla.

Ajo gjithashtu bëri thirrje për lirimin e 20 nxënësve dhe mësuesve, të cilët, tha ajo, u arrestuan pas sulmeve ajrore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat