​Pas vërshimeve në Pakistan po përhapet malaria

Azia

​Pas vërshimeve në Pakistan po përhapet malaria

Më: 21 shtator 2022 Në ora: 20:56
Foto ilustrim

Në zonat e prekura nga përmbytjet e Pakistanit, gjithnjë e më shumë njerëz po vuajnë nga malaria dhe 324 persona kanë vdekur nga pasojat e kësaj sëmundjeje, njoftuan sot autoritetet pakistaneze, sipas të cilave situata mund të dalë jashtë kontrollit nëse nuk do të ketë një ndihmë urgjente.

Qindra-mijëra njerëz të zhvendosur nga përmbytjet jetojnë në mjedis të hapur dhe ujërat e ndenjur që u derdhën gjatë përmbytjeve u përhapën në një sipërfaqe prej qindra kilometrash.

Vlerësohet se do të duhen nga dy deri në gjashtë muaj që uji të zvogëlohet dhe infeksionet e lëkurës dhe syve, diarreja, malaria, tifoja dhe ethet e dengës po përhapen në popullatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat