Irani ashpërson qëndrimin ndaj protestuesve: Duhet të marrim masa

Azia

Irani ashpërson qëndrimin ndaj protestuesve: Duhet të marrim masa

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 17:52
Foto ilustrim

Presidenti iranian Ebrahim Raishi tha se autoritetet duhet “të veprojnë me vendosmëri me personat që kundërshtojnë sigurinë dhe qetësinë e vendit”, sipas mediave shtetërore iraniane.

Komentet e presidentit iranian erdhën gjatë një telefonate ngushëllimi drejtuar familjes së një roje sigurie që u vra me thikë, sipas autoriteteve, nga protestuesit e zemëruar.

Prej një jave në disa qytete iraniane janë organizuar protesta për vdekjen e Mahsha Amini, një e re që vdiq pasi u arrestua nga policia. Presidenti “theksoi se është e nevojshme të ndahen protestat nga prishja e rendit dhe sigurisë publike dhe i karakterizoi ngjarjet si të patolerueshme,” sipas mediave.

Agjencitë iraniane të lajmeve raportuan sot se 739 protestues, duke përfshirë 60 gra, janë arrestuar në provincën Gilan, në rajonin e Kaspikut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat