​Kina do t’i dhurojë Katarit dy panda me rastin e Botërorit

Azia

​Kina do t’i dhurojë Katarit dy panda me rastin e Botërorit

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 23:13
Foto ilustrim

Kina njoftoi se do t'i dhurojë Katarit dy panda gjigante me rastin e Kupës së Botës në futboll, që do të mbahet në vendin e Gjirit nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor.

“Është një dhuratë nga 1.4 miliardë kinezë me rastin e Kupës së Botës në Katar dhe me siguri do të bëhet një simbol i ri i miqësisë Kinë-Katar”, tha ambasadori kinez në Doha, Zhou Jian.

Pandat Suhail dhe Soraya do të mbërrijnë në Katar në tetor, pak para fillimit të turneut.

Suhail është emri i një prej yjeve më të shndritshëm që mund të shihet në Gji, ndërsa Soraya është emri arab për grupin yjor Plejada.

Kina, vendi më i populluar i planetit, nuk u kualifikua në Kupën e Botës, por kompanitë kineze morën pjesë në ndërtimin e objekteve për garën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat