Koreja e Veriut thotë se stërvitjet e përbashkëta ShBA-Kore e Jugut mund të çojnë në ‘prag lufte’

Azia

Koreja e Veriut thotë se stërvitjet e përbashkëta ShBA-Kore e Jugut mund të çojnë në ‘prag lufte’

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 17:20
Kim Song

Ambasadori i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara fajësoi Shtetet e Bashkuara për ndërtimin e armëve bërthamore dhe paralajmëroi se stërvitjet e vazhdueshme detare ShBA-Kore e Jugut mund t’i çojnë vendet në “prag të luftës”.

“Mjedisi i sigurisë së Gadishullit Korean është kapur tani në një rreth vicioz tensionesh dhe konfrontimi për shkak të armiqësisë në rritje të Shteteve të Bashkuara dhe forcave të saj pasuese kundër DPRK”, tha ambasadori Kim Song në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. .

“Kohët e fundit, ajo po shkon në një fazë shumë më të rrezikshme”, tha ai.

Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara filluan katër ditë stërvitje të përbashkëta detare të hënën, duke shfaqur aeroplanmbajtësen me energji bërthamore USS Ronald Reagan dhe grupin e saj sulmues.

Pheniani ka dënuar rregullisht stërvitjet e përbashkëta në Gadishullin Korean, duke i karakterizuar ato si një provë për një pushtim. Të hënën, Kim tha se ata ishin shkaku i “shqetësimeve serioze”.

“Natyrisht, ky është një akt jashtëzakonisht i rrezikshëm i ndezjes së fitilit për ta çuar situatën në Gadishullin Korean në prag të luftës”, tha ai.

Pheniani ka kryer një numër rekord të testeve të armëve këtë vit, duke përfshirë lëshimin e parë të raketës balistike ndërkontinentale që nga viti 2017, dhe zyrtarët në Seul dhe Uashington kanë vlerësuar se regjimi i fshehtë është gati për shpërthimin e tij të shtatë bërthamor.

Koreja e Veriut gjithashtu njoftoi kohët e fundit një ligj të ri që e deklaron zyrtarisht veten një shtet me armë bërthamore dhe i jep të drejtën për të kryer sulme bërthamore parandaluese.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat