Kinë, numër rekord i rasteve me Covid-19

Azia

Kinë, numër rekord i rasteve me Covid-19

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 12:05
Pamje nga Kina

Kina regjistroi numrin më të madh të rasteve me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, pavarësisht masave të rrepta të krijuara për të eliminuar virusin.

Ka shpërthime në disa qytete të mëdha, duke përfshirë kryeqytetin Pekin dhe qendrën jugore tregtare Guangzhou, shkruan BBC.

Të mërkurën, vendi regjistroi 31,527 raste me Covid-19, më së shumti raste prej rreth 28,000 sa ishin regjistruar në prill, kur qyteti i tij më i madh Shangai ishte mbyllur.

Sidoqoftë, vala në rritje e rasteve erdhi disa javë pasi vendi ka qetësuar paksa disa nga kufizimet e tij Covid.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat