Kina dëshiron të punojë me Korenë e Veriut për paqe dhe stabilitet global, Xi i thotë Kim-it

Azia

Kina dëshiron të punojë me Korenë e Veriut për paqe dhe stabilitet global, Xi i thotë Kim-it

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 14:28
Foto nga takimi

Presidenti kinez, Xi Jinping, i ka thënë liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, se Pekini është i gatshëm të punojë me Penianin për paqen dhe stabilitetin global.

Raporti të shtunën erdhi disa ditë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) në një nga testet e saj më të fuqishme deri më tani, duke deklaruar se do të përmbushte kërcënimet e perceptuara bërthamore nga Shtetet e Bashkuara me armët e veta bërthamore.

Koreja e Veriut ka kryer një sulm rekord të lëshimeve të raketave në javët e fundit dhe frika është rritur se ajo është duke ndërtuar një test të shtatë bërthamor, i pari që nga viti 2017.

Në mesazhin e tij për Kim, Xi tha se Pekini ishte i gatshëm të punonte së bashku për “paqen, stabilitetin, zhvillimin dhe prosperitetin e rajonit dhe botës”, raportoi KCNA.

Xi tha se ishte i gatshëm të bashkëpunonte me Penianin pasi “ndryshimet në botë, kohë dhe histori po ndodhin në mënyra të paprecedentë”, në mesazhin që e kishte pranuar në përgjigje të urimeve nga Kim për Xi, i cili muajin e kaluar fitoi një mandat të tretë.

SHBA i ka bërë thirrje Kinës, aleatit më të rëndësishëm dhe përfitues ekonomik të Phenianit, të përdorë ndikimin e saj për të ndihmuar në frenimin e Koresë së Veriut, raporton AlJazeera.

Lëshimi i raketës më 18 nëntor dukej se ishte ICBM më i ri i Phenianit me rreze të mundshme për të goditur territorin e SHBA-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat