​Seuli bëhet me autobusin e parë vetë-drejtues

Azia

​Seuli bëhet me autobusin e parë vetë-drejtues

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 19:54
Seuli

Linja e parë e autobusëve vetë-drejtues synon të përgatisë publikun për drejtimin e ardhshëm dhe autonom.

Mjeti i ri nuk duket si një autobus i zakonshëm. Është plotësisht simetrik, me skajet e rrumbullakosura dhe dritaret e mëdha që e bëjnë të duket më shumë si një lodër sesa një formë transporti më moderne.

"Ky lloj dizajni është i qëllimshëm," tha Jeong Seong-gyun, kreu i projektit të drejtimit autonom në startup 42 Dot, i cili tani është në pronësi të Hyundai të Koresë së Jugut.

"Është e ardhmja," tha ai, duke shtuar se një autobus i tillë kërkon "një lloj të ri dizajni të jashtëzakonshëm".

"Autobusi duket pak si Lego sepse është bërë nga pjesë të përbëra për të ulur kostot dhe për ta bërë më të lehtë riprodhimin," shpjegon Jeong.

Sipas tij, qëllimi i kompanisë ishte që në të ardhmen teknologjia të jetë e lirë, e sigurt dhe lehtësisht e transferueshme për shumë lloje automjetesh, për shembull automjetet e dorëzimit.

Për momentin, megjithatë, me mbikëqyrjen e shoferit, autobusi do të lëvizë vetë në rrugën e re rrethore prej 3.4 kilometrash në qendër të Seulit, që zgjat afërsisht 20 minuta.

Pasagjerët mund të hyjnë në një nga dy ndalesat e caktuara, pasi të rezervojnë një vend falas përmes aplikacionit. Autobusi përdor një kamerë dhe lazer në vend të sensorëve të shtrenjtë për navigim, shtoi Jeong.

Në ditën e prezantimit të linjës së re të autobusëve, të premten, shumë kalimtarë dukeshin të intriguar nga dizajni i autobusit. Ata ndaluan për të fotografuar dhe për të parë brenda.

“Ndjehem sikur jam futur në një makinë kohe duke ecur drejt së ardhmes”, komentoi Kim Yi hae-ran, 68 vjeç, pas udhëtimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat