Vritet iraniani që festoi eliminimin e Iranit nga Kupa e Botës

Azia

Vritet iraniani që festoi eliminimin e Iranit nga Kupa e Botës

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 18:15
Iran

Një burrë raportohet të jetë vrarë nga forcat e sigurisë në Iranin verior, teksa protestuesit antiqeveritarë festuan publikisht eliminimin e ekipit të tyre kombëtar të futbollit nga Kupa e Botës.

Aktivistët thanë se Mehran Samak u qëllua në kokë pasi i ra borisë së makinës së tij në Bandar Anzali të martën mbrëma, shkruan BBC.

Videot e xhiruara nga qytetet e tjera po ashtu shfaqnin turmat që brohoritnin dhe kërcenin në rrugë.

Shumë iranianë refuzuan të mbështesin ekipin e tyre të futbollit në Katar, duke e parë atë si një përfaqësuese të Republikës Islamike.

Mediat e lidhura me shtetin fajësuan forcat armiqësore brenda dhe jashtë Iranit për presion të padrejtë ndaj lojtarëve pas humbjes së tyre 1-0 ndaj ShBA-së në ndeshjen e fundit të grupit.

Lojtarët nuk e kënduan himnin kombëtar para ndeshjes së tyre të parë, një humbje 6-2 nga Anglia, në një shprehje të dukshme solidariteti me protestuesit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat