Vdes kanibali që hëngri holandezen dhe s’u burgos kurrë

Azia

Vdes kanibali që hëngri holandezen dhe s’u burgos kurrë

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 12:15
Issei Sagawa

Kanibali japonez, Issei Sagawa, i njohur si Kanibali i Kobesë, ka vdekur në moshën 73-vjeçare nga pneumonia.

Sagawa kishte qenë duke studiuar në Paris më 1981 kur e kishte ftuar studenten holandeze, Renee Hartevelt në banesën e tij.

Ai fillimisht e kishte gjuajtur në qafë, e kishte përdhunuar, e pastaj ia kishte ngrënë pjesët trupit për ditë me radhë.

Japonezi më pas ishte munduar që t’ia hidhte pjesët e mbetura të turpit në parkun Boius de Boulogne por ishte arrestuar ditë më pas.

Sidoqoftë, dy vjet më vonë ai ishte rikonsideruar nga ekspertët mjekësorë francezë si mendërisht i padenjë për ‘tu gjykuar dhe ishte deportuar në Japoni një vit më vonë.

Familja e Hartveltit kishin kërkuar që autoritetet japoneze ta mbanin në burg por ata e kishin vlerësuar atë si mendërisht të shëndoshë porse me një anomali në karakter për të cilën nuk nevojitej hospitalizimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat