​Iran: Dyqanet në disa qytete u mbyllën pas thirrjeve për grevë të përgjithshme

Azia

​Iran: Dyqanet në disa qytete u mbyllën pas thirrjeve për grevë të përgjithshme

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 12:04
Foto ilustrim

Dyqanet iraniane u mbyllën në disa qytete sot pasi protestuesit në të gjithë vendin që bënin thirrje për largimin e udhëheqësve fetarë bënë thirrje për një grevë të përgjithshme tre-ditore.

Irani është tronditur nga trazira pas vdekjes së Mahsa Amini më 16 shtator në paraburgimin e të ashtuquajturit nga policia e moralit për mbajtjen e papërshtatshme të hixhabit.

Një llogari në Twitter me 380.000 ndjekës të fokusuar në protesta shpërndau video të dyqaneve të mbyllura në pazarin e Teheranit dhe qytete të tjera të mëdha si Karaj, Isfahan dhe Shiraz.

Dëshmitarët thanë se policia e trazirave ishte vendosur në qendër të Teheranit.

Në videot e ueb sajtit “1500tasvir” dhe aktivistëve të tjerë, shihen dyqane të mbyllura në qytete më të vogla si Bojnord, Kerman, Sabzevar, Ilam, Ardabil.

Ndryshe, qindra njerëz kanë vdekur që nga fillimi i protestave në Iran.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat