Kina veriore pas 54 vjetësh regjistron temperaturën më të ftohtë prej -53 gradë

Azia

Kina veriore pas 54 vjetësh regjistron temperaturën më të ftohtë prej -53 gradë

Më: 24 janar 2023 Në ora: 10:15
Foto ilustrim

Një periudhë e ftohtë që u përhap në të gjithë Kinën javën e kaluar teksa të dielën theu rekordet si dita më e ftohtë që është dokumentuar ndonjëherë.

Temperatura e ajrit në Mohe, që ndodhet në veri të vendit, në kufi me Rusinë, ishte -53 gradë më 22 janar në orën 07:00 sipas kohës lokale.

Kjo mundi rekordin e mëparshëm të vendit prej -52 gradë të vitit 1969, shkruan Bloomberg.

Dymbëdhjetë stacione meteorologjike në Heilongjiang gjithashtu raportuan temperatura afër ose nën rekordet e tyre të temperaturës së ulët këtë fundjavë, tha byroja.

Vetëm pak muaj më parë, Kina po përjetonte ende ndikimet e një vale intensive të të nxehtit të verës që shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike dhe thatësi në lumenjtë që përdoren për tregti.

Temperatura mesatare e gushtit ishte 22 gradë, më e larta që nga fillimi i rekordit të plotë të klimës në Kinë në vitin 1961.

Megjithatë, nga fundi i nëntorit, stuhitë dhe temperaturat e ngrira po shkaktonin vdekjen e bagëtive në të gjithë vendin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat