India shfaq forcën ushtarake dhe atë ‘akrobatike’ në paradën e Ditës së Republikës

Azia

India shfaq forcën ushtarake dhe atë ‘akrobatike’ në paradën e Ditës së Republikës

Më: 26 janar 2023 Në ora: 19:43
Ushtria e Indisë

India ka shfaqur sot forcën e saj ushtarake me parakalime tankesh e fluturime avionësh në qendër të New Delhi, për të shënuar Ditën e Republikës.

Parada e përvitshme përfshinte gjithashtu numra akrobacie nga motoçiklistë, parakalim gamiljesh dhe kërcime tradicionale të koreografuara.

Dita indiane e Republikës shënon miratimin e kushtetutës së vendit, kur fuqia në rritje aziatike përballej me sfida të mëdha, dhe plotëson ceremonitë e ditës së pavarësisë nga rendi kolonial britanik.

Ajo mbahet në bulevardin kryesor të epokës koloniale mes ndërtesave më të rëndësishme të qeverisë nacionaliste të kryeminiistrit Narendra Modi.

“Është dita e 74-rt e Republikës dhe e gjithë India i ka sytë këtu. Ka vizitorë nga i gjithë vendi” tha Sachin Natmal, nga Karnataka në jug të vendit.

Ai shtonte: “Unë kam ardhur çdo vit për të parë paradën dhe çdo herë më emocionon”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat