Përshkallëzohen tensionet me Iranin, forcat detare franceze konfiskojnë dërgesën e armëve drejt Jeminit

Azia

Përshkallëzohen tensionet me Iranin, forcat detare franceze konfiskojnë dërgesën e armëve drejt Jeminit

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 18:30
Foto ilustrim

Forcat detare franceze kanë sekuestruar mijëra pushkë sulmi, mitraloza dhe raketa antitank drejtuar nga Irani në Jemen gjatë janarit.

Pavarësisht imazheve të armëve Irani nuk e ka pranuar menjëherë sekuestrimin e tyre, por autoritete franceze argumentojnë se ato janë të ngjashme me pamjet e kapur dhe nga SHBA në dërgesat e tjera të lidhura me Terhanin.

SHBA nuk specifikoi në deklaratën e saj të ditës së djeshme, se cilat forca e kishin udhëhequr operacionin, duke thënë thjesht se kishin “mbështetur” një “konfiskim nga forcat detare partnere”.

Njoftimi vjen pasi Irani përballet me presionin në rritje të Perëndimit mbi dërgesën e tij të dronëve për të armatosur për Rusinë, si dhe për vrasjen dhe dhunë e ushtruar ndaj qytetarëve të protestat e zhvilluar që prej shtatorit.

Tensionet janë rritur edhe për shkak të një sulmi të dyshuar nga Irani drejt Izraelit, ku humbi jetë një ushtarak.

Konfiskimi ka ndodhur më 15 janar në Gjirin e Omanit. Komanda Qendrore e SHBA-së e përshkroi ndalimin si “rrugë të përdorura historikisht për të trafikuar armë në mënyrë të paligjshme nga Irani në Jemen”.

Irani ka mohuar prej kohësh armatosjen e Houthi-ve, megjithëse vendet perëndimore dhe ekspertët e OKB-së kanë gjurmuar armatimet që variojnë nga qëllimet e shikimit të natës, pushkët dhe raketat në Teheran.

Konkretisht janë sekuestruar rreth 3,000 armë pushka dhe 578,000 fishekë municionesh. Imazhet e publikuara treguan gjithashtu 23 raketa antitank të lëshuara nga kontejnerë, të cilat janë shfaqur gjithashtu në dërgesa të tjera të lidhura me Iranin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat