Koreja e Veriut planifikon të lëshojë raketa satelitore mes 22 nëntorit dhe 1 dhjetorit

Azia

Koreja e Veriut planifikon të lëshojë raketa satelitore mes 22 nëntorit dhe 1 dhjetorit

Më: 20 nëntor 2023 Në ora: 22:18
Foto ilustrim

Koreja e Veriut ka njoftuar Japoninë për planin e saj për të lëshuar një raketë që mbante një satelit hapësinor midis 22 nëntorit dhe 1 dhjetorit në drejtim të Detit të Verdhë dhe Detit të Kinës Lindore, tha të martën Roja Bregdetare e Japonisë.

Nëse realizohet, kjo do të shënonte një përpjekje të tretë nga shteti me armë bërthamore këtë vit për të vendosur një satelit spiun në orbitë.

Dy përpjekjet e mëparshme për të vendosur atë që do të ishte sateliti i parë spiun i Koresë së Veriut në orbitë dështuan, dhe pas përpjekjes së fundit në gusht, shkencëtarët e Koresë së Veriut kishin premtuar të provonin përsëri në tetor.

Lëshimi do të ishte i pari që kur udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, bëri një udhëtim të rrallë jashtë vendit në shtator dhe vizitoi qendrën më moderne të nisjes hapësinore të Rusisë, ku presidenti Vladimir Putin premtoi të ndihmonte Phenianin në ndërtimin e satelitëve.

Njoftimi i Koresë së Veriut vjen gjithashtu pas denoncimit të saj të hënën për shitjen e mundshme të qindra raketave nga SHBA në Japoni dhe Korenë e Jugut, duke e quajtur atë një akt të rrezikshëm që rrit tensionin në rajon dhe sjell një garë të re armësh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat