Spitali Qendror i Gazës mbushet me 71 viktima në 24 orë

Azia

Spitali Qendror i Gazës mbushet me 71 viktima në 24 orë

Më: 9 dhjetor 2023 Në ora: 09:39
Gaza

Në mes të një operacioni intensiv izraelit në Gaza, 70 viktima kanë mbërritur në Spitalin e Martirëve Al-Aksa në qendër të Gazës në 24 orët e fundit, tha sot ministria e shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi.

“Shtatëdhjetë e një dëshmorë dhe 160 të plagosur mbërritën në Spitalin e Martirëve Al-Aksa në 24 orët e fundit për shkak të bombardimeve të vazhdueshme izraelite në qeverinë qendrore në Rripin e Gazës”, tha ministria në një deklaratë.

Përditësimi vjen pasi një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë të premten tha se shkalla e zënies në spitalet e Gazës kishte arritur në 262%, duke paralajmëruar se institucionet mjekësore kanë mbetur pa furnizimet kryesore.

Gati 17,500 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori, tha gjithashtu ministria e shëndetësisë atë ditë.

Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të premten që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gazën e shkatërruar nga lufta, mes shqetësimeve në rritje për numrin e viktimave civile dhe presionit që komuniteti ndërkombëtar të bëjë më shumë për të zbutur krizën humanitare atje.

Trembëdhjetë vende ishin në favor të rezolutës, ndërsa Shtetet e Bashkuara vendosën veton dhe Britania e Madhe abstenoi. Të paktën 97 vende të tjera u bashkuan në përpjekje, duke bashkë-sponsorizuar projektligjin e hartuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Shefi i OKB-së Antonio Guterres të premten e quajti gjendjen aktuale të punëve një kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare , duke thënë se “ne jemi në një pikë të thyer”, pasi Gaza përballet me urinë dhe qindra greva çdo ditë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat