IDF: Armëpushimi i jep Hamasit kohë për t’u rigrupuar dhe riarmatosur

Azia

IDF: Armëpushimi i jep Hamasit kohë për t’u rigrupuar dhe riarmatosur

Nga: A.M. Më: 9 dhjetor 2023 Në ora: 15:32
Foto ilustrim

Një armëpushim i jep kohë Hamasit dhe çështjet themelore në mes të konfliktit, duke përfshirë 137 pengjet, "nuk do të zhduken në heshtjen e armëve", tha një zëdhënës i IDF, raporton Skynews, transmeton "Bota sot".

Në një deklaratë të gjatë për X, nënkoloneli Peter Lerner shkroi pesë mendimet e tij për një armëpushim, duke shtuar "ky është një mendim personal dhe nuk përfaqëson politikë".

Lerner tha se ndërsa "në pamje të parë një armëpushim duket si një fener shprese" në konfliktet ku "njëra palë është një shtet-komb i njohur dhe tjetra një organizatë terroriste qeverisëse, një armëpushim mund të jetë një manovër taktike sesa një hap drejt një zgjidhje e qëndrueshme”.

Ai tha se ndalimi i veprimeve ushtarake të IDF tani "mund të parandalojë vërtet humbjen e menjëhershme tragjike të jetës, por me çfarë kostoje afatgjatë?", duke shtuar: "A është ky vetëm një iluzion paqeje?"

Zyrtari i IDF tha gjithashtu se koha ishte një "aset i vlefshëm për Hamasin" dhe një "armëpushim u jep atyre pikërisht atë: kohën".

"Koha për t'u rigrupuar, koha për t'u riarmatosur dhe koha për të strategjik," tha ai.

Në pikën e tij të tretë, ai tha se ndërsa efektet e menjëhershme të një armëpushimi "ishin padyshim pozitive", ato ishin "gjithashtu të përkohshme të pamohueshme".

Ai tha: “Çështjet themelore, 137 pengjet, përfshirë 17 gra dhe fëmijë, përçarjet ideologjike dhe axhendat politike nuk zhduken në heshtjen e armëve.

"Pa adresuar këto shkaqe rrënjësore, konflikti është i detyruar të rindezet, me intensitet të përtërirë."

Pika e katërt e Z. Lerner deklaroi se ndërsa "apeli humanitar i një armëpushimi është i pamohueshëm", efikasiteti i tij strategjik, veçanërisht në luftën e Izraelit kundër Hamasit, është "i dyshimtë".

“Është thelbësore të merret në konsideratë nëse një armëpushim i tillë është një hap i vërtetë drejt paqes apo thjesht një qetësim i përkohshëm që përfiton kundërshtarin më të shkathët dhe jokonvencional, Hamasin”, shtoi ai.

Në pikën e tij të fundit, Z. Lerner tha se ishte "thelbësore" të "sigurohej që çdo ndërprerje e armiqësive nuk është thjesht një pauzë, por një hap drejt një paqeje më të përhershme" dhe "zgjidhja më e menjëhershme nuk është gjithmonë më efektive në afatgjatë”.

“Për këtë arsye unë besoj se qasja e duhur nga pikëpamja e komunitetit ndërkombëtar është angazhimi i palëve në mënyrë që Hamasi të dorëzohet dhe të heqë dorë nga kontrolli i Gazës”, shtoi ai.

"Ky duhet të jetë rezultati strategjik, çdo rezultat tjetër do të jetë vendosja e një standardi të tmerrshëm për organizatat terroriste dhe mbështetësit e tyre, gjë që do të ndryshojë përgjithmonë paqen ndërkombëtare."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat