Hezbollahu thotë se Izraeli do të paguajë çmimin pas një dite me sulme vdekjeprurëse

Azia

Hezbollahu thotë se Izraeli do të paguajë çmimin pas një dite me sulme vdekjeprurëse

Më: 15 shkurt 2024 Në ora: 12:45
Foto ilustrim

Grupi Hezbollah deklaroi të enjten se Izraeli do të paguajë “çmimin” për vrasjen e 10 personave, përfshirë pesë fëmijë në Libanin jugor, dita më vdekjeprurëse për civilët libanezë në katër muajt e armiqësive përtej kufirit libanez-izraelit.

Një sulm izraelit vrau shtatë persona në qytetin Nabatieh të mërkurën vonë, duke përfshirë tre fëmijë, thanë burime në Liban. Ai pasoi një sulm të mëparshëm që vrau një grua dhe dy fëmijët e saj në fshatin Al-Saëana në kufi.

“Armiku do të paguajë çmimin për këto krime”, tha për Reuters përfaqësuesi i Hezbollahut, Hassan Fadlallah.

“Rezistenca do të vazhdojë të praktikojë të drejtën e saj legjitime për të mbrojtur popullin e saj.”

Disa nga luftëtarët e grupit të armatosur libanez u vranë gjithashtu në sulme të veçanta të mërkurën, duke përfshirë Nabatieh, sipas grupit dhe burimeve të sigurisë, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat