Netanyahu thotë se Izraeli është kundër krijimit të shtetit palestinez

Azia

Netanyahu thotë se Izraeli është kundër krijimit të shtetit palestinez

Më: 16 shkurt 2024 Në ora: 09:19
Benjamin Netanyahu

Disa orë pasi foli në telefon me presidentin amerikan, Joe Biden, Benjamin Netanyahu ka thënë se Izraeli nuk do të pranojë “diktatet ndërkombëtare” për një zgjidhje të luftës.

Kryeministri izraelit deklaroi se konflikti mund të zgjidhet vetëm përmes negociatave, raporton skynews.

Izraeli kundërshton një njohje të njëanshme të shtetësisë palestineze pasi ky do të ishte një “shpërblim i madh” për Hamasin, tha ai.

Kreu i qeverisë shkroi se “Izraeli kundërshton diktatet e drejtpërdrejta ndërkombëtare në lidhje me një zgjidhje të përhershme me palestinezët”.

Koalicioni i krahut të djathtë të Netanyahut kundërshton ashpër një shtet palestinez.

Nuk ka pasur negociata të rëndësishme të nivelit të lartë me palestinezët që kur ai u bë kryeministër dhe ai është mburrur se ka qenë instrument në parandalimin e shtetësisë palestineze.

Ndryshe, zgjidhja me dy shtete ka mbështetje të gjerë ndërkombëtare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat