LIVE: Izraeli qëlloi mbi policinë në Rafah – “Bomba MK-82”, SHBA planifikon të dërgojë më shumë armë në Izrael!

Azia

LIVE: Izraeli qëlloi mbi policinë në Rafah – “Bomba MK-82”, SHBA planifikon të dërgojë më shumë armë në Izrael!

Nga: Bota sot Më: 17 shkurt 2024 Në ora: 07:54 Përditësuar në ora: 07:56 më 17.02.2024
Foto nga vendi i ngjarjes

Izraeli qëlloi mbi ndihmën përcjellëse të policisë në Rafah, konfirmon zyrtari amerikan

Nga: A.Sh

David Satterfield, i dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit për çështjet humanitare të Lindjes së Mesme, ka konfirmuar se forcat izraelite goditën zyrtarët e policisë që shoqëronin ndihmën në Rafah.

"[Ushtria izraelite] 10 ditë, dy javë më parë, me të vërtetë goditi shtatë, tetë ose nëntë zyrtarë policie, duke përfshirë një komandant, njësitë e të cilit ishin përfshirë në sigurimin e shoqërimit për autokolonat e OKB-së që transportonin ndihma," tha Satterfield në një transmetim të drejtpërdrejtë. për Carnegie Endowment me bazë në SHBA.

“Të jemi të qartë, kur themi polici, nënkuptojmë policinë de-fakto, e cila sigurisht përfshin elementë të Hamasit. Ato përfshijnë gjithashtu individë që nuk kanë një lidhje të drejtpërdrejtë me Hamasin”, shtoi Satterfield.

Tetë persona thuhet se u vranë në dy sulme të veçanta izraelite ndaj automjeteve të policisë në Rafah më 6 dhe 10 shkurt.

SHBA planifikon të dërgojë më shumë armë në Izrael

Nga: A.Sh

Shtetet e Bashkuara synojnë të forcojnë arsenalin ushtarak të Izraelit edhe pse Uashingtoni kërkon një armëpushim në Gazën e shkatërruar nga lufta.

Qeveria izraelite kërkoi "blerjen e shpejtë" të armëve me vlerë dhjetëra milionë dollarë nga SHBA, raporton Wall Street Journal (WSJ).

Sipas zyrtarëve aktualë dhe ish-zyrtarë të paidentifikuar amerikanë të përmendur, dorëzimi i propozuar i armëve përfshin rreth 1000 secila prej:

bomba MK-82
Municionet e përbashkëta të sulmit të drejtpërdrejtë KMU-572 për të shtuar "udhëzime precize" në bomba
Siguresat e bombave FMU-139

Administrata Biden do të kishte nevojë për anëtarët e komitetit të Kongresit për të miratuar transferimin, tha një zyrtar për WSJ, megjithëse administrata e ka anashkaluar Kongresin për të rritur shitjet e armëve në Izrael në muajt e fundit.

OKB: Palestinezët që ikin nga Rafah shkojnë në qendër të Gazës

Nga: A.Sh

Zyrtarët humanitar të OKB-së thonë se palestinezët në qytetin jugor të Gazës, Rafah, thuhet se po largohen nga ai rajon drejt zonave qendrore ndërsa sulmet ajrore të intensifikuara izraelite vazhdojnë.

Rreth 1.4 milionë palestinezë, më shumë se gjysma e popullsisë së Gazës, janë grumbulluar në Rafah.

Zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujarric tha se lëvizja e raportuar drejt Deir el-Balah, 16 km (10 milje) në veri të Rafahut. Ai theksoi gjithashtu ashpërsinë e mungesës së ushqimit në Rafah dhe gjetkë – veçanërisht në Gazën veriore, objektivi i parë i ofensivës, ku zona të mëdha janë shkatërruar plotësisht.

"Në Rafah, kushtet humanitare janë bërë gjithnjë e më të rënda me raportet e vazhdueshme të njerëzve që ndalojnë kamionët e ndihmave për të marrë ushqim," tha ai.

Në të gjithë Gazën, Dujarric tha se dorëzimi i ndihmave pengohet nga mbylljet e shpeshta të kufijve, kufizimet e gjata të importit, dëmtimi i infrastrukturës kritike dhe luftimet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat