LIVE: Ministri izraelit trondit opinionin me deklaratën: Lirimi i pengjeve nuk është gjëja më e rëndësishme!

Azia

LIVE: Ministri izraelit trondit opinionin me deklaratën: Lirimi i pengjeve nuk është gjëja më e rëndësishme!

Nga: Bota sot Më: 20 shkurt 2024 Në ora: 07:13 Përditësuar në ora: 20:55 më 20.02.2024
Benjamin Netanyahu dhe Bezalel Smotrich

Ministri izraelit trondit opinionin me deklaratën: Lirimi i pengjeve nuk është gjëja më e rëndësishme për të cilën duhet të shqetësohemi

Ministri izraelit Bezalel Smotrich tha se pengjet e mbajtura rob nga Hamasi në Gaza, “nuk janë gjëja më e rëndësishme” për të cilën Izraeli duhet të shqetësohet.

Siç raporton Times of Israel, ai foli për negociatat aktuale mes autoriteteve izraelite dhe Hamasit për lirimin e 134 të burgosurve.

I pyetur nëse e konsideron kthimin e pengjeve si qëllimin më të rëndësishëm të luftës së Izraelit kundër Hamasit, ministri i ekstremit të djathtë është përgjigjur negativisht, duke thënë se gjëja më e rëndësishme është shkatërrimi i Hamasit.

“Çfarë është e rëndësishme tani? Ne duhet të shkatërrojmë Hamasin”, tha Bezalel.

Ai theksoi se është jashtëzakonisht e rëndësishme lirimi i pengjeve.

“Por duhet të kuptoni se thënia “me çdo kusht” është problematike”, tha ai.

Ministri izraelit i kabinetit të luftës Benny Gantz dënoi ashpër deklaratat e Smotrich.

“Kthimi i pengjeve nuk është vetëm qëllimi ynë në luftë, është imperativi ynë moral si vend dhe si popull. Është më urgjenti. Nuk do të humbim asnjë mundësi për t’i sjellë ata në shtëpi”, shkroi Gantz në X. 

Spitali raporton më shumë palestinezë të vrarë, përfshirë fëmijë, në sulmet në qytetin qendror të Gazës

Të paktën 18 persona kanë vdekur pas një sulmi ajror izraelit në Deir al-Balah në qendër të Gazës të dielën, sipas një zëdhënësi të Spitalit të Martirëve Al-Aksa, i cili priti viktimat. Dhjetra të tjerë u plagosën, tha zëdhënësi dhe një mjek tjetër në spital.

Shumica e të vrarëve dhe të plagosurve ishin fëmijë, shtuan dy zyrtarët shëndetësorë. Ata kanë frikë se numri i të vdekurve mund të rritet, pasi shumë janë ende të zhdukur, që besohet se janë nën rrënoja.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur numrin e viktimave në terren, transmeton "Bota sot".

Sipas dëshmitarëve, greva goditi drejtpërdrejt një shtëpi familjare dhe dëmtoi ndërtesat përreth. Fqinjët dhe dëshmitarët e tjerë i thanë CNN se familja kishte strehuar rreth 40 të afërm të zhvendosur që u larguan nga Rafah në jug gjatë 48 orëve të fundit.

"Ata erdhën në Deir al-Balah nga Rafah duke kërkuar siguri. Ne nuk shohim siguri në një xhami, ose në një shkollë (agjenci të ndihmës së OKB-së) ose në një spital - fjala 'siguri' nuk është diçka që ekziston më. Ata na evakuuan nga një vend në një vend tjetër duke pretenduar se është i sigurt. Nuk ka askund të sigurt," tha Ibrahim, një fqinj, për CNN të dielën.

CNN i ka kontaktuar Forcat e Mbrojtjes të Izraelit për koment mbi sulmin e supozuar ajror të dielën. Të shtunën, ushtria tha se kishte në shënjestër një seri të "qendrave të komandës dhe kontrollit operacional" të Hamasit në Gaza qendrore.

SHBA përgatit projekt-rezolutë për armëpushim të përkohshëm në Gazë

Shtetet e Bashkuara po qarkullojnë një projekt-rezolutë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që parashikon një armëpushim të përkohshëm në Gazë, pasi hodhi poshtë një projekt-rezolutë të mbështetur nga vendet arabe.

Projekt-rezoluta amerikane të cilën e ka siguruar agjencia Associated Press, parashikon një armëpushim të përkohshëm "sa më shpejt të jetë e mundur" dhe kërkon lirimin e të gjitha pengjeve që u morën gjatë sulmit të Hamasit më 7 tetor, si edhe bën thirrje për heqjen e të gjitha kufizimeve në dërgimin e ndihmave humanitare.

Sipas propozimit amerikan, të dyja këto veprime "do të ndihmonin në krijimin e kushteve për një ndërprerje të qëndrueshme të luftimeve", siç kërkohet në një rezolutë të miratuar nga këshilli më 22 dhjetor.

Po ashtu në këtë propozim bëhet thirrje që “të mos vazhdojë në rrethanat aktuale” ofensiva e planifikuar nga Izraeli në qytetin jugor të Gazës, Rafah, ku strehohen rreth 1.5 milionë palestinezë.

Sipas projekt-rezolutës amerikane zhvendosja e mëtejshme e civilëve, " përfshirë ndoshta në vendet fqinje", një referencë për Egjiptin, do të kishte implikime serioze për paqen dhe sigurinë rajonale.

Këshilli i Sigurimit pritet të votojë të martën në mëngjes për projekt-rezolutën e mbështetur nga vendet arabe, të propozuar nga Algjeria, e cila përfaqëson 22 vendet arabe në organin më të fuqishëm të OKB-së.

Përveç armëpushimit, propozimi algjerian kërkon lirimin e menjëhershëm të të gjitha pengjeve dhe përsërit kërkesat e Këshillit që Izraeli dhe Hamasi "të respektojnë me përpikëri" ligjin ndërkombëtar, veçanërisht mbrojtjen e civilëve, dhe refuzon zhvendosjen e detyruar të civilëve palestinezë.

Ambasadorja e SHBA Linda Thomas-Greenfield tha në një deklaratë të dielën se Shtetet e Bashkuara po punojnë prej muajsh për një marrëveshje për lirimin e pengjeve që do të sillte të paktën një periudhë gjashtëjavore qetësie, nga e cila mund të përfitojmë që të fillojmë të ndërmarrim “hapat për të ndërtuar një paqe më të qëndrueshme.”

Ajo tha se presidenti amerikan Joe Biden ka pasur disa telefonata gjatë javës së fundit me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu dhe udhëheqësit e Egjiptit dhe Katarit për të nxitur arritjen e marrëveshjes.

Katari tha të shtunën se bisedimet "nuk kanë përparuar siç pritej".

"Megjithëse mbeten mangësi," tha ambasadorja Thomas-Greenfield, "elementët kryesorë janë në tryezë" dhe kjo mbetet mundësia më e mirë për të ribashkuar pengjet me familjet e tyre dhe për të mundësuar një pauzë të zgjatur në luftime që do të lejonte arritjen e ndihmave jetike tek civilët palestinezë.

"Rezoluta e mbështetur nga vendet arabe, nuk do t'i arrinte ato rezultate", tha ajo.

“Për këtë arsye, Shtetet e Bashkuara nuk e mbështesin veprimin për këtë projekt-rezolutë. Nëse del për votim siç është hartuar, nuk do të miratohet.”

Vendet arabe, të mbështetura nga shumë prej 193 vendeve anëtare të OKB-së, kanë kërkuar prej muajsh të tërë për një armëpushim, ndërsa ofensiva ushtarake e Izraelit në përgjigje të sulmit të Hamasit është intensifikuar. Numri i palestinezëve të vrarë ka kaluar shifrën 29,000, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës. Ministria që drejtohet nga Hamasi, nuk bën dallime mes civilëve dhe luftëtarëve, por thotë se shumica janë gra dhe fëmijë.

Izraeli zyrtarizoi të dielën refuzimin e një “njohjeje të njëanshme” të një shteti palestinez dhe shtoi se një marrëveshje e mundshme duhet të arrihet vetëm nëpërmjet negociatave të drejtpërdrejta.

Një ditë më herët, kryeministri izraelit deklaroi se nuk kishte kuptim vazhdimi i bisedimeve me Hamasin. Bisedimet e ndërmjetësuara nga Katari, Egjipti dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur deri më tani vendosjen e një pauze në luftimet në Gazë./voa

Izraeli thotë se do të zgjerojë operacionet ushtarake në Rafah nëse pengjet nuk kthehen deri në Ramazan

Izraeli thotë se do të zgjerojë operacionet ushtarake në Rafah nëse pengjet nuk kthehen deri në Ramazan forcat izraelite do të zgjerojnë operacionet ushtarake në Rafah nëse pengjet e mbajtura nga Hamasi nuk kthehen deri në fillim të Ramazanit, tha të dielën ministri i kabinetit të luftës, Benny Gantz.

Muaji i shenjtë mysliman pritet të fillojë më 10 ose 11 mars dhe komentet e Gantz duket se janë afati më i qartë për veprimet ushtarake izraelite në qytetin jugor të Gazës, ku më shumë se 1 milion palestinezë të zhvendosur janë strehuar pranë kufirit egjiptian, raporton CNN, transmeton "Bota sot".

“Bota duhet ta dijë dhe liderët e Hamasit duhet ta dinë – nëse deri në Ramazan pengjet tanë nuk janë në shtëpi – luftimet do të vazhdojnë në zonën e Rafahut”, tha Gantz në një mbledhje të organizatave hebreje amerikane në Jerusalem.

"Ne do ta bëjmë këtë në një mënyrë të koordinuar, duke lehtësuar evakuimin e civilëve në dialog me partnerët tanë amerikanë dhe egjiptianë për të minimizuar viktimat civile."

Izraeli ka thënë se planifikon të zgjerojë operacionet e tij tokësore në Rafah si pjesë e qëllimit të tij për të shkatërruar Hamasin pas sulmeve të 7 tetorit. Por ka shqetësime në rritje se rreth 1.5 milionë palestinezë të strehuar atje nuk do të kenë ku të shkojnë.

“Atyre që thonë se çmimi është shumë i lartë, unë ua them këtë shumë qartë: Hamasi ka një zgjedhje – ata mund të dorëzohen, të lirojnë pengjet dhe qytetarët e Gazës do të jenë në gjendje të festojnë festën e shenjtë të Ramazanit”, tha Gantz.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat