Houthi shkatërron kabllot e nëndetëseve Evropë-Azi

Azia

Houthi shkatërron kabllot e nëndetëseve Evropë-Azi

Më: 27 shkurt 2024 Në ora: 08:13
Foto ilustrim

Katër kabllo komunikimi nënujore midis Arabisë Saudite dhe Xhibutit janë rrëzuar nga grupi Houthi i Jemenit i mbështetur nga Irani, sipas një raporti të faqes izraelite të lajmeve Globes.

Dëmi po shkakton ndërprerje të mëdha në komunikimet globale të internetit midis Evropës dhe Azisë, veçanërisht në vendet e Gjirit dhe Indi.

Kabllot e dëmtuara i përkasin sistemeve AAE-1, Seacom, EIG dhe TGN.

Kablloja AAE-1 lidh Azinë Lindore me Evropën nëpërmjet Egjiptit, duke lidhur Kinën me Perëndimin. Sistemi Europe India Gateway (EIG) lidh Evropën me Egjiptin, Arabinë Saudite, Emiratet dhe Indinë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat