Biden: SHBA do të mbrojë Izraelin

Azia

Biden: SHBA do të mbrojë Izraelin

Më: 14 prill 2024 Në ora: 00:19
Joe Biden

Përpara se Irani të lëshonte dhjetëra dronë drejt Izraelit, presidenti Joe Biden të premten e bëri të qartë se SHBA do të ndihmonte në mbrojtjen e aleatit të saj.

Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit”, tha ai nga Shtëpia e Bardhë. “Ne do të mbështesim Izraelin. Ne do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses.”

SHBA ka forca në Irak dhe Siri që potencialisht mund të përgjojnë dronët gjatë rrugës për në Izrael, në varësi të vendndodhjes nga e cila janë nisur.

Forcat e marinës amerikane në Detin e Kuq kanë kapur më parë raketa me rreze të gjatë të lëshuar nga Huthi në Jemen drejt Izraelit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat