Izraeli urdhëron mbylljen e Al Jazeera në Bregun Perëndimor

Azia

Izraeli urdhëron mbylljen e Al Jazeera në Bregun Perëndimor

Më: 17 maj 2024 Në ora: 06:07
Foto ilustrim

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant urdhëroi shefin e Shtabit të Ushtrisë Herzi Halevi të bllokojë transmetimin e Al Jazeera në Bregun Perëndimor.

Duke cituar burime të paidentifikuara në ushtrinë izraelite, Radio Ushtria e Izraelit raportoi se ushtria po punonte për të zbatuar urdhrin e Gallant kundër transmetuesit të Katarit.

Sipas Times of Israel, nuk është e qartë nëse urdhri do të zbatohej në zonat e Bregut Perëndimor ku jetojnë kolonët izraelitë, apo nëse do të shtrihej në zonat palestineze, ku Al Jazeera shikohet gjerësisht.

Gjithashtu nuk është e qartë nëse urdhri do të nënkuptonte mbylljen e zyrave të Al Jazeera në Ramallah si dhe një bllokim të rrjetit që po shikohet në të gjithë Bregun Perëndimor.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite i tha Times of Israel: “IDF [Forcat e Mbrojtjes së Izraelit] po punon për të zbatuar urdhrin e ministrit të mbrojtjes”.

Por ushtria nuk konfirmoi se çfarë ishte urdhri, dhe zyra e Gallant nuk ka lëshuar një deklaratë zyrtare. As Al Jazeera nuk është përgjigjur zyrtarisht.

Lëvizja e raportuar kundër transmetuesit është vetëm e fundit në një fushatë të gjatë kundër tij.

Më 5 maj, qeveria izraelite votoi për mbylljen e operacioneve të Al Jazeera në Izrael. Transmetuesi është një nga rrjetet e fundit mediatike ndërkombëtare që raportojnë nga Gaza e shkatërruar nga lufta.

Al Jazeera më parë transmetonte drejtpërdrejt nga Jeruzalemi, Tel Aviv dhe jashtë Gazës në Izraelin verior çdo ditë. Që atëherë ajo është detyruar të prodhojë të gjithë mbulimin e saj nga Ramallah.

Në kohën e mbylljes së tij në Izrael, Shlomo Karhi, ministri izraelit i komunikimit, tha në një deklaratë se qeveria nënshkroi urdhra për mbylljen e menjëhershme të zyrave të Al Jazeera në Izrael, konfiskimin e pajisjeve të transmetimit, ndërprerjen e kanalit nga kompanitë kabllore dhe satelitore dhe bllokimin faqet e saj të internetit.

Pas një votimi të kabinetit për mbylljen, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu pretendoi se gazetarët e Al Jazeera kishin “dëmtuar sigurinë e Izraelit dhe kishin nxitur kundër ushtarëve” dhe iu referua medias si një “zëdhënës i Hamasit”.

As Netanyahu dhe as Ministria e Komunikimeve nuk dhanë shembuj të përmbajtjes së Al Jazeera që ata pretenduan se përbënin një kërcënim.

Al Jazeera e dënoi vendimin dhe theksoi se akuza se ai kërcënonte sigurinë izraelite ishte një “gënjeshtër e rrezikshme dhe qesharake” dhe ishte pjesë e “shtypjes së vazhdueshme të shtypit të lirë nga Izraeli”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat