Hamasi thotë se refuzon çdo prani ushtarake në tokën palestineze

Azia

Hamasi thotë se refuzon çdo prani ushtarake në tokën palestineze

Më: 18 maj 2024 Në ora: 12:22
Foto ilustrim

Hamasi lëshoi një deklaratë të premten duke thënë se skela e ndërtuar nga ShBA në Rripin e Gazës nuk është alternativë për hapjen e të gjitha vendkalimeve tokësore nën mbikëqyrjen palestineze, duke shtuar se ata refuzojnë çdo prani ushtarake në tokën palestineze.

Kamionët që transportonin ndihmat e nevojshme për Rripin e Gazës filluan të rrotullohen nëpër një skelë të sapondërtuar të ShBA-së në Gaza për herë të parë.

Dërgesa e së premtes është e para në një operacion që zyrtarët ushtarakë amerikanë parashikojnë se mund të shkojë deri në 150 kamionë në ditë, raporton AP.

Ajo vjen pasi kufizimet izraelite në kalimet kufitare dhe luftimet e ashpra penguan shpërndarjen e ushqimit dhe furnizimeve të tjera shtatë muaj pas luftës Izrael-Hamas.

Por ShBA-ja dhe grupet e ndihmës paralajmërojnë se projekti i skelës lundruese nuk është një zëvendësim për dërgesat tokësore që mund të sjellin të gjithë ushqimin, ujin dhe karburantin e nevojshëm në Gaza, shkruan The Guardian.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat