​Kryebashkiakia e qytetit të vogël në Filipine akuzohet për spiune kineze

Azia

​Kryebashkiakia e qytetit të vogël në Filipine akuzohet për spiune kineze

Më: 18 maj 2024 Në ora: 15:42
Alice Guo

Një qytet në Filipine është vënë në qendër të vëmendjes kombëtare pasi kryebashkiakia Alice Guo u akuzua si agjente kineze. Bamban është një qytet i papërshkrueshëm në fushat e përmbytjeve me oriz të vendit në veri të kryeqytetit Manila.

Me syze, me flokë të gjata të zeza dhe një buzëqeshje të gatshme, 35-vjeçarja flet gjuhën tagaloge pa theks të huaj dhe i pëlqen të veshë rozë në publik.

Asgjë në lidhje me jetën e saj - ajo pretendon se u rrit në një fermë derrash - dukej se ngriti zile alarmi, derisa u thirr për të dëshmuar para një seance dëgjimore në Senat në fillim të këtij muaji.

Zbatuesit e ligjit kishin zbuluar se një kazino në internet - e njohur në vend si Pogo - në qytetin e saj ishte me të vërtetë një front për një qendër mashtrimi.

Autoritetet bastisën objektin marsin e kaluar dhe shpëtuan afër 700 punëtorë, duke përfshirë 202 shtetas kinezë dhe 73 të huaj të tjerë që u detyruan të paraqiteshin si të dashuruar në internet.

Pogo qëndron për Operatorin e Bixhozit në det të hapur Filipine, klientët e të cilit përfshijnë kinezë kontinental.

Këto biznese lulëzuan gjatë mandatit të Rodrigo Duterte, presidenca e të cilit, e cila përfundoi në vitin 2022, u karakterizua nga lidhje të ngushta me Kinën.

Por nën presidentin aktual Ferdinand Marcos, Pogos janë vënë nën vëzhgim të ngushtë pasi u zbulua se disa prej tyre janë përdorur si fronte për trafikimin e qenieve njerëzore dhe operacionet e mashtrimit në internet.

Rasti i Guo po shpaloset ndërsa tensionet midis Manilës dhe Pekinit mbi shkëmbinjtë nënujorë dhe daljet në Detin e Kinës Jugore të pasur me burime po nxehen.

Ajo u zbulua se kishte në pronësi gjysmën e tokës ku ndodhej Pogo, menjëherë pas zyrës së saj. Ajo pretendon se e ka shitur pronën para se të kandidojë për kryetare bashkie dy vjet më parë.

Kompleksi gati tetë hektarësh përmban një ushqimore, depo, pishinë dhe një bodrum vere. Punonjësit e qendrës së mashtrimit punonin në rreshta tavolinash të gjata të bardha me kompjuterë.

Guo u zbulua gjithashtu se kishte një helikopter dhe një ekspeditë Ford të regjistruar me emrin e saj, por si toka, pretendon ajo, këto janë shitur shumë kohë më parë.

Pas seancës dëgjimore të senatit, senatorja Risa Hontiveros pyeti nëse Guo ishte një "aset" i Kinës bazuar në përgjigjet e saj "të errëta" ndaj pyetjeve në lidhje me prejardhjen e saj personale dhe të biznesit. Vonë të enjten, presidenti Marcos shtoi zërin e tij në alarmin në rritje për rastin e Guo.

"Askush nuk e njeh atë. Ne pyesim veten se nga erdhi, prandaj ne po e hetojmë këtë, së bashku me Byronë e Emigracionit, për shkak të pyetjeve në lidhje me shtetësinë e saj," tha Marcos të enjten.

Guo u tha ligjvënësve se ajo "nuk ishte një këmishë, as një mbrojtëse e Pogos".

Dihet pak për prejardhjen e saj, e cila është e pazakontë në Filipinet rurale, ku zyrtarët lokalë janë shpesh të lidhur me dinastitë politike. Ajo është vetëm në mandatin e saj të parë si zyrtare e zgjedhur.

Komisioni për Zgjedhjet tha se ajo u regjistrua për të votuar në Bamban në vitin 2021, ose një vit para se të kandidonte dhe të fitonte si kryetare bashkie.

Emri i saj i familjes, Guo, gjithashtu nuk është ndër emrat e zakonshëm të familjeve të filipinasve me prejardhje kineze. Megjithëse të kolonizuara nga Spanja, Filipinet dhe Kina kanë lidhje të thella kulturore për shkak të tregtisë shekullore. Në fakt, vendi është shtëpia e qytetit më të vjetër të Kinës në botë.

Në pyetje nga senatorët, Guo pranoi se certifikata e saj e lindjes u regjistrua në autoritetet lokale vetëm kur ajo mbushi 17-vjeç. Ajo tha se kjo ishte për shkak se ajo ishte lindur në një shtëpi, jo në një spital apo klinikë. Ajo nuk mundi të jepte më shumë detaje.

Ajo tha se ishte e shkolluar në shtëpi ekskluzivisht brenda kompleksit të familjes ku ata gjithashtu rritnin derra. Megjithatë, ajo nuk mund të mbante mend emrin e organizatës së shkollës së saj në shtëpi dhe përmendi vetëm një nga mësuesit e saj.

Ajo tha se babai i saj është filipinas, por në të dhënat e biznesit, babai i saj ishte identifikuar si një shtetas kinez.

"Shumë po pyesin, kush është Alice Guo?" tha ajo në një fjalim të fushatës së vitit 2022, sipas transmetuesit GMA News në Manila.

"Unë jam Alice Guo nga Bambani. Nëna ime është filipinase, babai im është kinez," tha ajo në gjuhën tagaloge.

Hontiveros ishte ndër ata që pyetën Guo për të dhënat e saj të lindjes dhe arsimimit. Kur ajo i bëri presion kryebashkiakes për të qenë më konkrete, ajo mori vetëm "Do të kthehem te ju" si përgjigje.

“Jam e alarmuar se si mund të jenë “të errëta” përgjigjet e Guo, veçanërisht prejardhja e saj," tha Hontiveros për media.

"A është kryebashkiakia Alice, dhe ata si ajo me prejardhje misterioze, duke punuar si një aset për Kinën? Mbjellë në vendin tonë në mënyrë që ata të mund të ndikojnë në politikën e Filipineve?" ajo tha.

“Është e vështirë të besosh kryetaren e bashkisë së Bamban, Alice Guo, kur përgjigja e saj ndaj pyetjeve tona është gjithmonë ‘nuk e di’ dhe as që mund të kujtojë se ku ka jetuar”, tha senatori Sherwin Gatchalian, i cili ishte gjithashtu në seancë.

Guo nuk ka komentuar mbi akuzat për spiunazh dhe ka shmangur kryesisht intervistat në media që nga paraqitja e saj në Senat javën e kaluar.

Marcos tha se hetimi synon të parandalojë shtetasit e huaj që të mbajnë poste publike në vend. Ai tha se Filipinet "nuk po shikojnë domosdo vetëm një vend".

"Ne do të shtrëngojmë zbatimin e ligjit. Ligjet janë atje, problemi është që disa mendojnë se këta njerëz mund të sjellin para, ose do të marrin ryshfet," tha Marcos.

Komisioni për Zgjedhjet dhe Avokati i Përgjithshëm po hetojnë rastin e Guo për të parë nëse ajo kishte mbajtur poste publike në mënyrë të paligjshme. Nëse vërtetohet, ajo mund të hiqet nga posti i saj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat