Zhdukja e presidentit të Iranit, çfarë do të thotë kjo për Shtetin Islamik?

Azia

Zhdukja e presidentit të Iranit, çfarë do të thotë kjo për Shtetin Islamik?

Më: 19 maj 2024 Në ora: 22:22
Zhdukja e presidentit të Iranit, çfarë do të thotë kjo për Shtetin Islamik?

Kanë kaluar disa orë që nga zhdukja e presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi, i cili po kthehej nga Azerbajxhani pas një takimi zyrtar.

Në një analizë, BBC shkruan se a do të ketë ndryshime të rëndësishme në politikat e Iranit në rajon nëse presidenti Ebrahim Raisi do të dëmtohej?

Më tej shkruan se përgjigja e shkurtër nuk është shumë. Megjithatë, paqëndrueshmëria sigurisht që mund të ndikojë në ekonomi. Pas njoftimit të lajmit, riali iranian ka rënë kundrejt dollarit amerikan.

Ayatollah Ali Khamenei, udhëheqësi i Iranit, shprehu shpresën se presidenti dhe zyrtarët shoqërues do të kthehen të sigurt në vend. Ai kërkoi lutje për ta dhe siguroi popullin iranian të mos shqetësohet, pasi nuk do të ketë probleme në drejtimin e vendit.

Në sytë e shumicës së iranianëve, është lideri suprem dhe Garda Revolucionare Islamike (IRGC) që marrin vendime të mëdha politike dhe të politikës së jashtme.

Raisi është një nga presidentët më konservatorë që ka pasur ndonjëherë Irani dhe është shumë i afërt me liderin suprem. Ai është gjithashtu një nga pretendentët seriozë për të pasur sukses si udhëheqës suprem i Iranit./ BBC

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat