Më shumë se 2000 njerëz morën pjesë në misionin e e kërkim-shpëtimit për presidentin të Iranit

Azia

Më shumë se 2000 njerëz morën pjesë në misionin e e kërkim-shpëtimit për presidentin të Iranit

Më: 20 maj 2024 Në ora: 15:19
Ebrahim Raisi

Më shumë se 2,000 punonjës të ndihmës u përfshinë në operacionin e kërkim-shpëtimit për presidentin Ebrahim Raisi dhe ministrin e Jashtëm Hossein Amir Abdollahian, sipas Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Iraniane.

Pir-Hossein Kolivand, president i grupit humanitar, tha se gjatë kontrollit nuk është përdorur asnjë pajisje apo ndihmë e ofruar nga vendet e huaja.

“I gjithë operacioni u krye duke përdorur aftësitë dhe ekspertizën e Gjysmëhënës së Kuqe iraniane,” deklaroi ai.

Besohet se helikopteri me presidentin dhe ministrin e Jashtëm është rrëzuar për shkak të motit të keq dhe dukshmërisë së dobët.

Mbetjet u gjetën në provincën malore të Azerbajxhanit Lindor, e cila është vetëm disa kilometra nga fshati Tavil.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat