Koreja e Veriut dërgon një valë tjetër me balona plehrash në Korenë e Jugut

Azia

Koreja e Veriut dërgon një valë tjetër me balona plehrash në Korenë e Jugut

Më: 9 qershor 2024 Në ora: 08:38
Foto ilustrim

Koreja e Veriut ka dërguar përsëri qindra tullumbace të mbushura me plehra drejt fqinjit të saj jugor, duke rindezur një shkëmbim kokë më kokë pasi aktivistët koreano-jugor dërguan pako lundruese në drejtimin tjetër duke mbajtur K-pop dhe K-drama në USB.

Rreth 330 balona që mbanin thasë me mbeturina ishin dërguar nga Koreja e Veriut që nga nata e së shtunës, nga të cilat rreth 80 kanë zbritur në Korenë e Jugut, tha të dielën Shefat e Shtabit të Përbashkët të Seulit (JCS).

Në pako u gjetën mbetje letre dhe plastikë dhe nuk kishte substanca të rrezikshme për sigurinë, tha JCS.

Rreth 1060 balona nga Veriu kanë hyrë në territorin e Koresë së Jugut që nga 28 maji, sipas një raporti të CNN.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat