Zyrtari egjiptian: Operacioni izraelit në Gazën qendrore do të ketë “efekt negativ” në negociata

Azia

Zyrtari egjiptian: Operacioni izraelit në Gazën qendrore do të ketë “efekt negativ” në negociata

Më: 9 qershor 2024 Në ora: 14:28
Foto ilustrim

Një zyrtar egjiptian ka deklaruar se operacioni i sigurisë i Izraelit në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore të shtunën do të ketë një “efekt negativ” në negociatat për t’i dhënë fund luftës në Gaza.

“Kjo nuk do të jetë e lehtë,” tha zyrtari egjiptian. Izraeli bombardoi rëndë Gazën qendrore ndërsa kryente operacionin për të shpëtuar katër pengje, duke vrarë më shumë se 200 palestinezë dhe duke plagosur shumë të tjerë, sipas zyrtarëve të spitalit të Gazës.

Egjipti, së bashku me Katarin, ka ndihmuar në koordinimin e negociatave midis Izraelit dhe Hamasit. Javën e kaluar, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken mbajti një sërë thirrjesh me aleatët kryesorë në Lindjen e Mesme, si pjesë e një fushate urgjente për të shtyrë Hamasin drejt pranimit të armëpushimit të fundit izraelit dhe propozimit të pengjeve që do të ndalonte luftimet në Gaza.

Blinken pritet të udhëtojë në Lindjen e Mesme këtë javë, duke vizituar Egjiptin, Izraelin, Jordaninë dhe Katarin për të “diskutuar me partnerët nevojën për të arritur një marrëveshje armëpushimi që siguron lirimin e të gjithë pengjeve”, tha të premten zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat