Shtëpia e Bardhë: Izraeli mbështet propozimin e armëpushimit të Gazës

Azia

Shtëpia e Bardhë: Izraeli mbështet propozimin e armëpushimit të Gazës

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 11:46
Foto ilustrim

Këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se Izraeli po qëndron pas një propozimi për armëpushim.

Sullivan tha se bota duhet të inkurajojë Hamasin të pranojë propozimin, shkruan Sky News, transmeton Klankosova.tv.

Ai tha gjithashtu se qëllimi ishte të kapërcehen boshllëqet me Hamasin dhe të arrihet një marrëveshje së shpejti.

Ndërkaq , më herët Hamasi kishte thënë se ata kishin kërkuar tërheqjen e plotë të trupave izraelite nga Gaza dhe po kërkonin gjithashtu që një listë prej 100 palestinezësh me dënime afatgjata të lirohej nga burgjet izraelite.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat