Kazakistani vendos ndalimin e përkohshëm të eksporteve të sheqerit

Azia

Kazakistani vendos ndalimin e përkohshëm të eksporteve të sheqerit

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 05:59
Foto ilustrim

Ndalimi i përkohshëm i eksportit të sheqerit në Kazakistan hyri në fuqi më 14 qershor 2024.

“Ndalimi i përkohshëm i eksportit të sheqerit nga Kazakistani do të zgjasë deri më 31 gusht 2024. Kjo nuk vlen për tranzitin ndërkombëtar të sheqerit nga territori i republikës, si dhe për transportin e këtyre produkteve ndërmjet vendeve që janë anëtarë të Bashkimit Ekonomik Euroaziatik”, tha ministria në një deklaratë.

Vendimi për vendosjen e ndalimit të përkohshëm u mor për shkak të rritjes së kërkesës së brendshme për sheqer si nga popullsia ashtu edhe nga konsumatorët industrialë në Kazakistan gjatë verës.

Sipas ministrisë, rezervat e disponueshme të sheqerit janë më se të mjaftueshme për të plotësuar kërkesën për sheqer deri në korrjen e re në vend.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat