2 pengje të vrarë nga bombardimet izraelite në Rafah

Azia

2 pengje të vrarë nga bombardimet izraelite në Rafah

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 06:00
Rafah

Brigadat Al-Qassam, krahu i armatosur i Hamasit, njoftuan të premten se dy pengje izraelite u vranë në bombardimet izraelite në qytetin Rafah në Rripin jugor të Gazës.

Në një video të publikuar në Telegram, Brigada Al-Qassam tha se dy pengjet u vranë në një sulm ajror “disa ditë më parë”.

Nuk ka pasur përgjigje të menjëhershme nga ushtria izraelite lidhur me këto zhvillime.

Më 8 qershor, Brigada Al-Qassam tha se ushtria izraelite vrau disa pengje gjatë operacionit të saj për lirimin e katër pengjeve në Rripin qendror të Gazës.

Që nga e premtja, numri i të vdekurve palestinezë nga konflikti i vazhdueshëm palestinezo-izraelit është rritur në 37,266, me 85,102 të tjerë të plagosur, thanë autoritetet shëndetësore të drejtuara nga Hamasi në një deklaratë për shtyp.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë në një deklaratë të premten se vazhduan operacionet e saj në të gjithë Rripin e Gazës.

Trupat izraelite po vazhdojnë operacionet e bazuara në inteligjencë dhe në shënjestër në Rafah, duke eliminuar një numër “terroristësh” dhe kanë gjetur sasi të mëdha armësh dhe boshte tunelesh nëntokësore gjatë ditës së kaluar, thuhet në deklaratë, duke shtuar se operacionet ushtarake janë duke u zhvilluar gjithashtu në qendrën qendrore. Rripi i Gazës.

Izraeli nisi një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë së cilës u vranë rreth 1200 njerëz dhe rreth 250 u morën peng.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat