Çfarë do të ndodhë gjatë vizitës së Putinit?

Azia

Çfarë do të ndodhë gjatë vizitës së Putinit?

Nga: A.SH Më: 18 qershor 2024 Në ora: 21:25
Foto nga takimi

Siç ju thamë në postimin tonë të fundit, Vladimir Putin ka mbërritur në Korenë e Veriut për vizitën e tij të parë në 24 vjet.

Avioni i presidentit rus aretoi në Phenian rreth orës 2:45 të mëngjesit me orën lokale (6:45 pasdite me orën e Mbretërisë së Bashkuar) pas një ndalese në lindjen e largët të Rusisë.

Ai thuhet se u përshëndet nga lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Ja një vështrim i shpejtë i asaj që pritet të ndodhë gjatë vizitës së tij dyditore...

Një nga ngjarjet e para që do të ndodhë do të jenë diskutimet kokë më kokë mes dy liderëve.

Do të ketë gjithashtu një koncert gala, pritje shtetërore, roje nderi, nënshkrime dokumentesh dhe një deklaratë për mediat, citoi agjencia ruse e lajmeve Interfax të thoshte ndihmësi i Putinit.

Një numër zyrtarësh rusë kanë udhëtuar në Phenian si dhe pjesë e delegacionit të Putinit, duke përfshirë ministrin e mbrojtjes Andrei Belousov, ministrin e jashtëm Sergei Lavrov dhe zëvendëskryeministrin Alexander Novak.

Përpara vizitës, Koreja e Veriut dukej se po përgatitej për një paradë të mundshme ushtarake në qendër të Phenianit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat