Kreu i Hamasit: Jemi të hapur ndaj çdo nisme që i jep fund luftës në Gaza

Azia

Kreu i Hamasit: Jemi të hapur ndaj çdo nisme që i jep fund luftës në Gaza

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 16:09
Ismail Haniyeh

Ismail Haniyeh, kreu i grupit palestinez, Hamas, përsëriti hapjen e grupit të tij ndaj çdo nisme që i jep fund luftës izraelite në Rripin e Gazës që plotëson kërkesat e rezistencës palestineze.

Haniyeh e bëri deklaratën në një seminar në Bejrut që diskutoi skenarët e sulmit izraelit kundër Gazës.

Udhëheqësi i Hamasit tha se grupi është i hapur për t’u marrë me “çdo dokument apo iniciativë që siguron themelet e pozicionit të rezistencës në negociatat e armëpushimit”.

Ai përsëriti kërkesat e Hamasit për një armëpushim të përhershëm, tërheqje të plotë të ushtrisë izraelite nga Gaza, rindërtim, ofrimin e ndihmës dhe një shkëmbim të të burgosurve.

Zyrtarët izraelitë, përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu, nuk iu përkushtuan asnjë prej kërkesave të Hamasit dhe këmbëngulën në vazhdimin e qëllimit të tij për të mposhtur plotësisht Hamasin në Gaza.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat