Deri këtu shkon Erdogan – aksionet e NBA të cenzuruara për shkak të Enes Kanter - Bota Sot
Deri këtu shkon Erdogan – aksionet e NBA të cenzuruara për shkak të Enes Kanter

Basketboll

Deri këtu shkon Erdogan – aksionet e NBA të cenzuruara për shkak të Enes Kanter

Më: 14 janar 2020 Në ora: 07:54
Ilustrim

Recep Tayip Erdogan mund të shkojë aq larg saqë të cenzurojë sekuenca të NBA, për shkak të një lojtari.

Ylli turk i Boston Celtics, Enes Kanter, është një nga figurat që nuk pëlqehet në Turqi, për shkak të kundërshtimeve ndaj Erdogan.

Lojtarit i është marrë shtetësia e Turqisë dhe i ndalohet hyrja në atdheun e tij, por veç kësaj, atij i ndalohet edhe shfaqja në televizionet turke.

Kur në Turqi shfaqen momentet më të mira nga mbrëmjet e NBA, dhe në to paraqitet ndonjë aksion i Celtics, me Kanter protagonist, pamjet janë të cenzuruara

Kanter ka reaguar për këtë gjë përmes rrjetit social ‘Twitter’, duke thënë se tifozët në Turqi nuk mund të shohin basketboll për shkak të diktaturës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat