Cilat shtete kanë më shumë raste Covid-19 dhe vdekje? - Bota Sot
Cilat shtete kanë më shumë raste Covid-19 dhe vdekje?

Bota

Cilat shtete kanë më shumë raste Covid-19 dhe vdekje?

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 14:34
Foto

Që nga regjistrimi i parë në fund të vitit të kaluar në Kinë, koronavirusi Covid-19 është përhapur në të gjithë botën, dhe është shpallur një pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetit, raporton TheGuardian.

Sidoqoftë, ndryshimet në testime do të thotë që numri i çështjeve mund të nënvlerësohet për disa vende.

Numri i vdekjeve është një tregues më i besueshëm. Sëmundja ka goditur vende të caktuara, përfshirë Brazilin, Rusia, Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, me një egërsi të veçantë.

Ndërkohë në Azi, ku filloi sëmundja, përhapja vazhdon, megjithëse në Kinë duket se tani ka kaluar kulmin e saj.

Në Evropë shumica e vendeve kanë shkolla të mbyllura, dhe shumë janë në mbyllje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat