Raketa kineze më në fund bie në tokë

Bota

Raketa kineze më në fund bie në tokë

Nga: A.M. Më: 9 maj 2021 Në ora: 06:33
Raketa kineze

Mbetjet e raketës më të madhe të Kinës ranë në Oqeanin Indian të dielën.

Pjesët më të mëdha të saj u  shkatërruan me rihyrjen në atmosferën e Tokës, sipas mediave shtetërore kineze, duke i dhënë fund ditëve të spekulimeve se ku do të godisnin mbeturinat, shkruan "Bota sot".

Koordinatat e dhëna nga media shtetërore, duke cituar Zyrën e Inxhinierisë Hapësinore të Drejtuar nga Kina, vendosin pikën e ndikimit në oqean, në perëndim të arkipelagut të Maldiveve.

Mbeturina nga Marsi i Gjatë 5B kanë pasur disa njerëz që duken me kujdes drejt qiellit që menjëherë pasi ato shpërthyen nga ishulli Hainan i Kinës në 29 Prill, por Zyra e Inxhinierisë Hapësinore të Kinës tha se shumica e mbeturinave u dogjën në atmosferë.

Media shtetërore raportoi se pjesë të raketës hynë përsëri në atmosferë në 10:24 të mëngjesit me kohën e Pekinit (0224 GMT) dhe u ul në një vend me koordinatat me gjatësi 72,47 gradë në lindje dhe gjerësi 2,65 gradë në veri,shkruan "Bota sot".

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat