Të paktën tre persona të vdekur në Afganistan, pasi shpërthimi i një bombe në rrugë vuri në cak autobusin ku ishte stafi i një universiteti

Bota

Të paktën tre persona të vdekur në Afganistan, pasi shpërthimi i një bombe në rrugë vuri në cak autobusin ku ishte stafi i një universiteti

Më: 29 maj 2021 Në ora: 20:20
Foto ilustrim

Të paktën tre mësues kanë vdekur dhe 15 njerëz të tjerë janë plagosur pasi një bombë buzë rrugës, preku një autobus me personelin e universitetit në Afganistan.

Sipas BBC, profesorët dhe stafi nga universiteti Al-Biruni po udhëtonin nëpër Charikar, kryeqyteti i provincës Parwan, rreth 70 kilometra në veri të kryeqytetit Kabul.

Asnjë grup nuk e mori përgjegjësinë, për sa i përket rastit në fjalë.

Afganistani është përballur me rritje të dhunës javët e fundit, derisa SHBA-ja dhe NATO përgatiten t’i tërheqin të gjitha trupat.

Afati i fundit për tërheqjen e trupave do të jetë 11 shtatori – 20 vjet në ditën që nga sulmi në Qendrën Botërore të Tregtisë në New York. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat