Irani: Bisedimet në Vjenë, në drejtim të mirë

Bota

Irani: Bisedimet në Vjenë, në drejtim të mirë

Më: 28 dhjetor 2021 Në ora: 13:50
Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian

Irani tha të martën se bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 janë duke shkuar në rrugën e duhur dhe se arritja e një marrëveshjeje është e mundshme vetëm nëse edhe palët e tjera të përfshira në këtë proces, tregojnë “mirëbesim” dhe seriozitet”.

Bisedimet në Vjenë janë duke shkuar në drejtim të mirë... Ne besojmë se nëse edhe palët e tjera vazhdojnë në mirëbesim rundin e bisedimeve, që sapo kanë nisur, është e mundshme arritja e një marrëveshjeje të mirë për të gjitha palët”, tha për gazetarët ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian.

“Nëse ata tregojnë seriozitet, plus mirëbesim, arritja e një marrëveshjeje nën një të ardhme të ardhshme është e mundshme”, shtoi ai.

Më 27 dhjetor, Irani dhe fuqitë botërore, nënshkruese të marrëveshjes bërthamore rinisën bisedimet në Vjenë, që kanë për qëllim ringjalljen e marrëveshjes bërthamore. Në këto bisedime, në mënyrë indirekte merr pjesë SHBA-ja.

SHBA-ja u tërhoq nga marrëveshja bërthamore më 2018 dhe riktheu sanksionet ekonomike ndaj Republikës Islamike.

Që atëherë, Irani gradualisht ka nisur që të shkelë pikat e marrëveshjes, duke pasuruar uraniumin përtej niveleve të lejuara në marrëveshje./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat