Boris Johnson jep paralajmërimin e rëndë – zbulon se çfarë po planifikon Rusia: Një histori të rreme për...

Bota

Boris Johnson jep paralajmërimin e rëndë – zbulon se çfarë po planifikon Rusia: Një histori të rreme për...

Nga: P.R Më: 10 mars 2022 Në ora: 19:58
Boris Johnson

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson thotë se ai ka frikë se Vladimir Putin do të përdorë armë kimike në Ukrainë, sepse do të ishte “dije nga libri i lojërave të Rusisë” pasi ai paralajmëron se Moska tashmë po përgatit një “histori të rreme” për të fajësuar Perëndimin, shkruan Daily Mail, përcjellë “Bota sot”.

Kryeministri tha se Putin është në krye të një "qeveri cinike, barbare" dhe ai beson se Moska mund të vendos përdorimin e armëve kimike, pasi pushtimi i saj ngeci përballë rezistencës së ashpër nga forcat ukrainase.

Johnson tha gjithashtu se ai beson se Rusia po përgatit një 'histori të rreme' të cilën mund ta përdorë për të mohuar përdorimin e armëve dhe për të fajësuar Perëndimin, shkruan më tej Daily Mail.

“Unë do t'ju bëj një parashikim tjetër nga rruga që është se gjërat që po dëgjoni për armët kimike, janë drejtpërdrejt nga libri i tyre i lojës”, tha për Johnson për Sky News.

“Ata fillojnë të thonë se ka armë kimike që janë ruajtur nga kundërshtarët e tyre ose nga amerikanët dhe kështu kur ata vetë vendosin armë kimike, siç kam frikë se mund të kenë, ata kanë një lloj maskimi, një histori të rreme, gati për të shkuar. Dhe ju e keni parë atë në Siri. E keni parë edhe në MB”.

I pyetur nëse priste që Rusia të përdorte armë kimike, kryeministri tha: “Thjesht vërej se kjo është ajo që ata tashmë po bëjnë [duke përgatitur një histori të rreme]. Kam frikë se është një qeveri cinike, barbare”, shkruan Daily Mail, përcjellë “Bota sot”.

Komentet e Johnson erdhën pasi ministri i Mbrojtjes, James Heappey, këmbënguli se bombardimi i një materniteti në Ukrainë ishte një krim lufte, ndërsa ai bëri thirrje që Putin dhe gjeneralët rusë të mbahen përgjegjës.

Z. Heappey theksoi se Perëndimi po mbledh prova që mund të përdoren në një ndjekje penale të ardhshme: "Ajo që shihni në ekranet tuaja televizive është një krim lufte".

Është konfirmuar se tre persona, duke përfshirë një fëmijë, vdiqën kur avionët luftarakë bombarduan spitalin në Mariupol të rrethuar, ndërsa gratë shtatzëna lindnin në bodrum.

Presidenti Volodymyr Zelensky e ka përshkruar sulmin si një 'mizori' dhe 'provën përfundimtare të gjenocidit kundër ukrainasve'./Bota sot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat