Kryetari i konservatorëve Oliver Dowden: Franca dhe Gjermania duhet të bëjnë më shumë

Bota

Kryetari i konservatorëve Oliver Dowden: Franca dhe Gjermania duhet të bëjnë më shumë

Nga: V.N Më: 24 prill 2022 Në ora: 15:53
Scholz dhe Macron

Ministri dhe kryetari i partisë konservatore, Oliver Dowden i tha BBC-së se “do të ishte mirë të shihej më shumë nga Franca dhe Gjermania” për të mbështetur përpjekjet e luftës në Ukrainë, shkruan The Guardian, transmeton Bota sot.

Ai tha se Perëndimi duhet të “vazhdojë të shtrëngojë pengesat ndaj Rusisë” ndërsa Moska po shton ofensivën e saj në jug dhe lindje të Ukrainës.

Kur u pyet nëse mendonte se Rusia mund të dilte fituese, ai tha: “Kjo ka qenë gjithmonë një mundësi që Rusia të mund të dilte nga kjo fitimtare. Ne nuk duam që kjo të ndodhë".

Të dielën, kryediplomati dhe shefi i mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara ishin vendosur të bënin vizitat e tyre të para në Kiev gjatë kohës së luftës që kur Rusia pushtoi Ukrainën dy muaj më parë. Presidenti Volodymyr Zelenskiy njoftoi vizitën e planifikuar gjatë një konference të gjatë për shtyp të shtunën mbrëma të mbajtur në një stacion metroje në Kiev. Shtëpia e Bardhë nuk ka komentuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat