Putin pranon ftesën e tij për samitin e G20 në nëntor

Bota

Putin pranon ftesën e tij për samitin e G20 në nëntor

Nga: M.H. Më: 29 prill 2022 Në ora: 13:49
Presidenti rus Vladimir Putin merr pjesë në një takim me medalistët e Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit 2022 dhe atletët paraolimpikë në Pallatin e Madh të Kremlinit, më 26 prill, në Moskë, Rusi.

Presidenti rus Vladimir Putin ka pranuar një ftesë për të marrë pjesë në samitin e G20 që do të mbahet në ishullin indonezian të Bali në nëntor, tha presidenti i vendit Joko Widodo në një deklaratë të premten.

“Indonezia dëshiron të bashkojë G20. Mos lejoni që të ketë një ndarje. Paqja dhe stabiliteti janë çelësat e rimëkëmbjes dhe zhvillimit të ekonomisë botërore”, tha Widodo në deklaratën nga kabineti i Indonezisë, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Widodo gjithashtu i bëri një ftesë në fillim të kësaj jave presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili shkroi në Twitter se ishte "mirënjohës" për ftesën, por nuk specifikoi nëse do të merrte pjesë në samit.

Në fillim të kësaj jave, Widodo foli me Putinin dhe Zelenskyn në telefonata të veçanta, gjatë të cilave ai i përcolli Putinit rëndësinë e përfundimit të luftës në Ukrainë "menjëherë" dhe dëshirën e Indonezisë për të kontribuar në një zgjidhje paqësore të konfliktit, sipas deklaratës.

Widodo tha se ai i përcolli Zelensky Indonezisë gatishmërinë për të ofruar ndihmë humanitare për Ukrainën, por jo ndihmë ushtarake, e cila ai tha se është e ndaluar nga kushtetuta e Indonezisë dhe parimet e saj të politikës së jashtme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat