Zyrtari i NATO-s flet për luftën Ukrainë-Rusi: Nuk priten fitime të mëdha në fushëbetejë për asnjërën palë

Bota

Zyrtari i NATO-s flet për luftën Ukrainë-Rusi: Nuk priten fitime të mëdha në fushëbetejë për asnjërën palë

Nga: A.M. Më: 19 maj 2022 Në ora: 06:19
Foto ilustrim

Aleanca e NATO-s nuk pret përfitime të rëndësishme për asnjërën nga anët e fushës së betejës në Ukrainë në javët e ardhshme, tha një zyrtar ushtarak i NATO-s me njohuri për inteligjencën për CNN të mërkurën, përcjell "Bota sot".

“Mendoj se do të jemi në ngecje për një kohë”, tha zyrtari.

Sipas zyrtarit, diskutimi aktual i NATO-s është se momentumi është zhvendosur ndjeshëm në favor të Ukrainës dhe debati brenda qarqeve të NATO-s tani është nëse është e mundur që Kievi të rimarrë Krimenë dhe territoret e Donbasit të pushtuara nga Rusia dhe separatistët e mbështetur nga Rusia. respektivisht në vitin 2014.

"Unë mendoj se ata mund të [rimarrin Krimenë dhe Donbasin], po," tha zyrtari. "Jo tani, jo së shpejti, por nëse ata mund të vazhdojnë luftën, unë mendoj kështu."

"Unë pyes nëse ata me të vërtetë duhet të luftojnë për të rikthyer territorin e tyre,"
duke iu referuar një reagimi të mundshëm nga popullsia lokale në disa prej atyre zonave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat