Johnson dhe Macron takohen në samitin e G7 në Gjermani

Bota

Johnson dhe Macron takohen në samitin e G7 në Gjermani

Nga: A.SH Më: 26 qershor 2022 Në ora: 12:13
Emmanuel Macron dhe Boris Johnson në samitin e G7 në kështjellën Elmau, Gjermani

Duke folur në samitin e G7 në Gjermani, Boris Johnson theksoi nevojën për unitet të vazhdueshëm në përgjigje të luftës në Ukrainë. Ai tha: “Realisht do të ketë lodhje në popullsi dhe politikanë”.

I pyetur nëse ai ishte i shqetësuar për thyerjen e mbështetjes, kryeministri tha:

"Unë mendoj se presioni është atje dhe ankthi është atje, ne duhet të jemi të sinqertë për këtë.

Por gjëja më e pabesueshme për mënyrën se si Perëndimi i është përgjigjur pushtimit të Ukrainës nga Putini ka qenë uniteti - NATO ka qenë solide, G7 ka qenë solide dhe ne vazhdojmë të jemi solidë.

Por për të mbrojtur atë unitet, për ta bërë atë të funksionojë, ne duhet të kemi diskutime vërtet, vërtet të sinqerta rreth implikimeve të asaj që po ndodh, presioneve që po ndiejnë miqtë dhe partnerët individualë, që po ndiejnë popullatat - nëse është në kostot e energjisë ose ushqimit të tyre ose çfarëdo."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat