Gjermania kërkon të blejë sistemin e mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane në mes të luftës në Ukrainë

Bota

Gjermania kërkon të blejë sistemin e mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane në mes të luftës në Ukrainë

Nga: M.H. Më: 1 korrik 2022 Në ora: 06:22
Foto ilustrim

Gjermania po shqyrton blerjen e një sistemi të mbrojtjes raketore nga Izraeli ose Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes së saj kundër kërcënimeve, duke përfshirë raketat ruse Iskander në Kaliningrad, raporton Welt am Sonntag i gjermanishtes.

Në një intervistë për gazetën gjermane, shefi i mbrojtjes gjermane Eberhard Zorn tha se raketat Iskander mund të arrijnë pothuajse të gjithë Evropën Perëndimore dhe se nuk kishte asnjë mburojë raketore për të mbrojtur kundër këtij kërcënimi, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”

"Izraelitët dhe amerikanët zotërojnë sisteme të tilla. Cilin preferojmë ne? A do të arrijmë të krijojmë një sistem të përgjithshëm (mbrojtje raketore) në NATO? Këto janë pyetjet që duhet t'u përgjigjemi tani," tha Zorn.

Në vitin 2018, Kremlini vendosi raketa Iskander në enklavën e tij Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë.

Një sistem i lëvizshëm i raketave balistike, Iskander zëvendësoi raketën Sovjetike Scud dhe dy raketat e tij të drejtuara mund të mbajnë koka luftarake konvencionale ose bërthamore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat