Helikopteri dhe avioni i aleatit të Putinit i dorëzohen policisë ukrainase

Bota

Helikopteri dhe avioni i aleatit të Putinit i dorëzohen policisë ukrainase

Nga: A.SH Më: 6 korrik 2022 Në ora: 19:35
Avioni

Një helikopter dhe një avion që i përkasin një aleati besnik të presidentit rus u janë dorëzuar autoriteteve në Ukrainë, sipas policisë ukrainase.

Avioni i përkiste Viktor Medvechuk, i cili u arrestua nga forcat ukrainase më herët gjatë luftës, përcjell Bota sot.

Në një postim në Telegram, Policia Kombëtare e Ukrainës tha se ata i përkisnin familjes Medvechuk dhe "u dorëzuan për nevojat e forcave të armatosura".

Medvechuk ishte miku më i mirë i Vladimir Putinit në Ukrainë, sipas The Guardian.

I quajtur shpesh si "princi i errët" i politikës ukrainase, ai ka qenë një aleat besnik i Putinit për dy dekada, duke udhëhequr një parti politike pro-ruse në Ukrainë për vite me radhë, edhe pas aneksimit rus të Krimesë në 2014.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat